Mindre end et år efter udgivelsen af sit debutalbum Heavy Glory vender Elias tilbage med sit andet album, Speak Daggers. Albummet er skrevet og indspillet mellem turnéer og rummer bidrag fra den legendariske jamaicanske gruppe The Congos samt danske Erika de Casier og Fine.
I oktober sidste år udkom debutalbummet Heavy Glory. Siden fulgte albummet Lucre i februar – et samarbejde med Dean Blunt. I juni udkom singlen Carry On Bag. I begyndelsen af august udgav Elias to sange i samarbejde med Fousheé og Jonatan Leandoer96. For nyligt udkom singlen tears on his rings and chains, igen et samarbejde med Dean Blunt.
Elias Rønnenfelt er aktuel med singlen USA Baby og samt sit seneste album Speak Daggers, der udkom den 17. Oktober.
8 koncerter (næsten) til 1 koncerts pris
Koncerten med Elias Rønnenfelt er 1 ud af 8 ravnekoncerter i efteråret 2026. Hvis du køber et ravnekort til 395 kr., får du mulighed for at hente en billet til 0 kr. til de 8 udvalgte koncerter + overraskelser, der offentligøres løbende. Er du til comedy, så giver ravnekortet også mulighed for hente en pladsreservation til 0 kr. til vores Comedy Club-aftener (Pladsreservation til 0 kr. gælder indtil alle pladser er solgt).
Listen med ravnekoncerterne i efteråret 2026 finder ud her.
Ravnekortet sælges kun i et begrænset antal.