Dissing, Las & Cross spiller Bob Dylan

Dissing, Las & Cross spiller Bob Dylan.

Navnet Dissing har altid stået for noget meningsfuldt og autentisk på den danske musikscene. Sønnerne Rasmus og Jonas Dissing har, sammen med Las Nissen, fortolket Bob Dylans musik i en årrække til publikums og anmelderes store begejstring.

Nu har de tilført Billy Cross, Bob Dylans tidligere leadguitarist til bandet. Det kan ikke blive mere ægte. Stjerneholdet består desuden af Jesper Elnegaard og Dan Hemmer.

Hvis man er til Dylan, skal det her opleves.

“Der er altid en ny Dylan sang at blive forelsket i, så den kærlighed når aldrig at ruste, og det at mærke publikums tilbageholdte åndedræt, eller glade suk og våde øjne holder os i den grad til ilden ”, siger trioen om det fortsatte arbejde med koncerterne.

Sidste år, som optakt til året hvor mesteren fylder 80, hentede Dissing & Las forstærkninger af højeste karat. Selveste Billy Cross, som turnerede med ”Uncle Bob” både på en verdensturné og I studiet fra 1977-1979, blev så begejstret over en af trioens koncerter, at han simpelthen ville være med.

”Det bliver en stor fornøjelse at spille Dylans sange igen sammen med et yderst kompetent hold”, bedyrer Billy Cross

”Det var sgu lidt nervepirrende pludselig at stå og spille Dylans musik med Billy, der har været med på en verdensturne, et livealbum og et studiealbum* med Bob Dylan. Men også bare virkelig inspirerende at mærke hans entusiasme og hans fænomenale guitarspil.
Vi glæder os helt vildt til at stå på scenen med det her”, fortæller Dissing & Las.

Forlæng oplevelsen med et besøg på The Raven, der er åben før og efter koncerten.

  • Torsdag 21.03.24
  • Start
    20.00
  • Dørene åbner
    19.00
  • Sted
    Gimle
  • Billetpris
    325 kr.
  • Siddende/stående
    siddende